História pivovaru Krombacher

1300

 

V úradnej listine sa Krombach objavil prvý krát v stredoveku, v roku 1300. Ako je podložené v archíve, išlo o pivnú oblasť.

 

1618

 

V roku 1618 policajné nariadenie uvádza, že každý kto chcel pivo variť, potreboval povolenie od príslušných orgánov. Z predpisu vyplývalo, že spojenie na čap piva nemôže byť dovolený bez sladovne..

 

 

1722

 

V roku 1722 dal knieža príkaz na nájdenie drahých kovov v horách. To, čo sa našlo, malo nevyčísliteľnú hodnotu: kryštáľovočistý prameň vody. 80 rokov na to, uvaril krčmár prvé pivo Krombacher.

1803

 

Krombach pivovar bol prvý krát dokumentami podložený v roku 1803. Pivárenský priemysel sa stal výlučne samojediným remeslom. Krombach, ako významný dopravný bod Durchstrasse získal veľký záujem a význam, ktorým malá obec spela k lepšej budúcnosti.

1840

 

Už od roku 1829 boli zmluvné vzťahy k usporiadateľom streleckej slávnosti, ktorá bola z roka na rok s pivom zásobovaná. Išlo vtedy o dodávku 25-tich sudov, ktoré podľa dnešných výpočtov zodpovedajú 37,5 hektolitrom. S priemyselnou revolúciou vznikajú nové, väčšie spotrebiteľské skupiny, ktoré majú taktiež veľký smäd. Karl Friedrich uviedol vo svojej štatistike, že vďaka ťažkej práci, ktorú ľudia vykonávajú pri stavbe hradov a chalúp, sa pivo pije vo väčšej kvantite.

1890

 

Prvé dokumentované pokusy o zhotovenie Pilsener piva sú z roku 1890. Trvalo to niekoľko rokov, kým sa nová príprava udomácnila. Snaženie sa oplatilo. V novinách zo dňa 28.10.1901 sa zaznamenalo, že pivo Krombacher má stále viac a viac milovníkov nielen vo svojej vlasti, ale aj v zahraničí. Industrializácia mala za následok samotnú existenciu piva.

1900

 

Opis pivárne z roku 1900 začína slovami: Piváreň je vybudovaná na vysokopoloženej, vzdušnej a najkrajšej oblasti Krombachu. V roku 1904 sa mohlo v Krombachu uvariť 34 908 hektolitrov piva a rok potom 39 908 hektolitrov. Pivo bolo do roku 1908 bez vlastného označenia. Keby malo vlastné označenie, bolo by verejnosťou viac akcentované. Pri výbere znaku sa spotrebitelia zhodli na symbole vlasti. Pivo má takú nevyčísliteľnú hodnotu ako región vlasti. Tieto teórie sa dodnes nezmenili. Znak, ktorý je dodnes na každej fľaši je veža v Kindelsbergu.

1914

 

V roku 1914 končí epocha, nasledujú dve svetové vojny, bieda a chudoba. Existujú síce pokojnejšie obdobia, kedy sa spoločensky život stabilizuje a konzumenti si pivo opäť vychutnávajú. Životný štandard ale nedosahuje v najlepších časoch Weimarskej republiky vyššiu úroveň, ako spred roka 1914. Vládne hospodárska kríza s následkami 6 miliónov nezamestnaných. Aj v týchto ťažkých časoch, keď vládne politická neistota, nedostatok prírodných surovín, produkcia pivárne je zabezpečená. Na vrchole spomínanej krízy sa varí 40 000 hektolitrov piva.

1945

 

Pred koncom druhej svetovej vojny, od začiatku roka 1945, do 31.mája 1945 piváreň uvarila viac ako 20 000 hektolitrov piva. Po II. Svetovej vojne sa v mestách masovo rekonštruuje doprava a vládne krízový vývoj hospodárstva. V Krombachu sa systematicky vyhľadávali východiská. Vyrábajú sa nápoje so srvátkou podobné pivu. V roku 1949 poklesla konzumácia piva na 19 000 hektolitrov.

1950

 

V 50.–tych rokoch 20.storočia nasleduje celková modernizácia spoločnosti. Piváreň Krombacher so svojimi produktami rastie rýchlejšie ako trh. Nové dozrievacie pivnice, varne, zásobníky fliaš, umožňujú rozvoj a rast stále lepšej a lepšej Pilsner - značky. Piváreň Krombacher patrila k najväčším súkromným pivárňam Nemecka. Piváreň ako jedna z prvých, zaviedla kvasenie vo veľkých nádržiach. Bolo potrebné myslieť na budúcnosť a koncentrovať sa na produkciu jedného jediného produktu pivárenského druhu.

1990

 

V 90-tych rokoch, keď sa buduje reklama piva, nenecháva úspech na seba dlho čakať. Spolková republika Nemecko má 18 miliónov nových spotrebiteľov v piatich nových spolkových štátoch. Pivo Krombacher je veľmi pozitívne hodnotené.

2002

 

V roku 2002 sa tak naštartoval vzrušujúci projekt na ochranu dažďových lesov. Spoločne s Gunterom Jauchom a FFW boli spotrebitelia vyzvaní k ochrane týchto lesov. Projekt mal veľký ohlas. So svojimi 4,865 miliónmi hektolitrov bol dosiahnutý rekord a nasledujúci rok bol ešte vyšší v počte 5,440 miliónov hektolitrov. Vďaka obľúbenosti sa od roku 1999 vyrába bezalkoholický Krombacher, Cab od roku 2001 a od roku 2002 Krombacher Radler. Extra jemný Krombacher sa vyrába od roku 2005. Cieľom je zabezpečenie odbytovej cesty.

2013

 

Srdcom každej pivárne je varňa. V pivárni Krombacher má varňa 5 línií. Dnes patrí piváreň k najmodernejším v Európe. Vďaka rýdzej čistote, tradičnej chuti a receptu prenášaným z generácie na generáciu, je dodnes uznávané, osvedčené a v exkluzívnej kvalite.